Alla 418 bostäder i Haga Norra nu sålda

Med sitt fantastiska läge nära innerstaden, grönområden och kommunikationer fortsätter stadskvarteren Haga Norra i Arenastaden att behålla sin popularitet bland bostadssökande.

Bostadsrätter Haga Norra och Kvarter 1

Visionsbild

Visionsbild Haga Norra

Visionsbild lägenhet i Haga Norra

Brabo och Fabege har nu sålt samtliga 418 bostadsrätter i etapp 1, 2 och 3 som är en del av den tidigare Bilia-fastigheten. Av dessa har 412 stycken redan tillträtts av köparna, medan de återstående 6 lägenheterna kommer att flyttas in under våren 2024.

"Det är mycket roligt att se Haga Norra växa som stadsdel. Förutom att över 400 lägenheter redan har sålts har vi kunnat välkomna JM, Randstad, Coor och SATS som kontorshyresgäster i området. Vi ser detta som ett bevis på Haga Norras attraktivitet och vi ser fram emot att utveckla stadsdelen med ytterligare bostäder, kontor och service", säger Stefan Dahlbo, VD på Fabege.

Läs hela artikeln på fastighetsvärlden.se >

Skapad: 12 januari 2024

Läs även

Fabege är en av Sveriges bästa arbetsplatser 2025

Fabege avancerar på listan bland Sveriges Bästa Arbetsplatser™ från plats 25 till plats 11 i Great Place To Works.
Läs mer

Återbrukshubben fyller två år

Det var cirka två år sedan Fabege öppnade Sveriges första fullskaliga återbrukshubb. Så vad har hänt sedan starten?
Läs mer